Destek ve Burslar

KARŞILIKSIZ KYK BURSLARI

Üniversitemizin vermiş olduğu karşılıksız bursların tamamı 2004 yılının Kasım ayından itibaren Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilmektedir. KYK tarafından Üniversitemize tahsis edilen kontenjanlar yıllar itibariyle farklılıklar göstermekte olup gelen kontenjanlar öğrenci sayılarına göre Fakülte ve Yüksekokullara dağıtılmaktadır. Söz konusu kontenjanlar Fakülte ve Yüksekokul Burs Komisyonlarınca değerlendirildikten sonra Rektörlüğümüzce Kredi Yurtlar Kurumuna gönderilmektedir. KYK tarafından yapılan incelemeler sonucunda beyanları doğru olan öğrencilerimize burs tahsis edilmekte olup , durumu uygun olmayan öğrencilerimize geri ödemeli kredi verilmektedir. Burs sonuçları her yılın Aralık ayında Kredi Yurtlar Kurumu Web sayfasında ilan edilmektedir. Burslar 12 ay süreli olup, Erciyes Üniversitesi Burs Yönergesinin ilgili maddelerince öğrencinin cezalı durumları veya devamsızlık nedeniyle sınıfta kalmamaları halinde , Eğitim-Öğretim süresi sonuna kadar devam etmektedir.

ÖZEL BURSLAR

Üniversitemizin girişimleriyle çeşitli kuruluş ve kişiler tarafından öğrencilerimize burs verilmektedir. Burs vermek isteyen hayırseverler ile öğrenciler karşılıklı buluşturularak burs almaları sağlanmaktadır. Hayırseverler verdikleri bursları direk olarak öğrencilerin hesap numaralarına yatırmaktadırlar. Çeşitli Vakıflarca verilen özel bursların duyuruları ise Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz Burs Ofisince yapılmaktadır.

Bu kapsamda 2022-2023 eğitim-öğretim yılından itibaren hayırsever iş insanı Ziya EREN tarafından yüz (100) öğrencimize başarı ve ihtiyaç bursu verilmeye başlanmıştır. Bursun dağıtımı Fakülte Burs Komisyonumuzca belirlenen objektif kriterler çerçevesinde yapılmaktadır. Her bir Ana Bilim Dalımızdan YKS sonuçlarına göre birinci sırdan yerleşen ve genel ağırlıklı not ortalamasına (GANO) göre sınıf birincisi olan toplam 4 öğrenci olmak üzere Fakülte genelinde 32 öğrencimize başarı bursu sağlanmaktadır. Geri kalan 68 öğrenci ise genel ağırlıklı not ortalaması (GANO) 2.50 ve üzeri olmak şartıyla başvuru yapan öğrencilerimiz arasından seçilmektedir. Hayırseverimiz Ziya EREN tarafından sağlanan burs için başvuru süreci eğitim-öğretim yılı başlamadan önce Fakültemiz web-sitesi ve sosyal medya platformları üzerinden öğrencilerimize duyurulmaktadır.

YURT VE KONAKLAMA HİZMETLERİ

KYK yurtlarına yerleştirilemeyen öğrencilerimize özel yurt sahipleriyle gerekli girişimler yapılarak konaklama imkanı sağlanmaktadır.

Diğer Kurum ve Kuruluşlarının Burs Duyuruları

ÖĞRENCİ YARDIM MERKEZİ

Erciyes Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde 2004 yılında kurularak faaliyete geçen Öğrenci Sosyal Yardımlaşma Merkezi, Sabancı Kültür Sitesi 1.Katında 26.12.2014 tarihi itibariyle açık mağaza ve barkotlu sisteme geçmiş olup, Sabah 08.30-11.30 öğle 13.30-16.30 saatleri arasında ihtiyaç sahibi öğrencilerimize hizmet vermeye başlamıştır.

Giyim Merkezimize gerçek veya tüzel kişilerden hiç kullanılmamış veya kullanılabilir temiz kıyafetler bağış olarak alınmaktadır. Öğrencilerimiz her Bahar-Güz dönemi olmak üzere, yılda iki defa giyim eşyası alabilirler.

Giyim Merkezimiz yukarıda belirtilen saatlerde devamlı açık olup, öğrencilerimizin yardımdan faydalanabilmeleri için öğrenci kimlikleriyle başvurmaları yeterli olacaktır.

İLETİŞİM ADRESİ:

Erciyes Üniversitesi Kampüsü Yenidoğan Mahallesi Ahmet El Biruni Caddesi No:87

Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü (Edebiyat Fakültesi Yanı)

E-Mail: ekeskinkilic@erciyes.edu.tr

Telefon:0(352) 207 66 66 (10758) (10761)

Kaynak: https://www.erciyes.edu.tr/tr/i/14-2/destek-ve-burslar