Yazdırİndir

 

FARABİ YÖNETMELİK                   FARABİ MALİ ESASLAR                      GİDEN ÖĞRENCİ                        GELEN ÖĞRENCİ

 

BAŞVURU - ÖĞRENCİ

Başvuru Başlangıç Tarihi:29 Eylül 2010

Başvuru Bitiş Tarihi: 15 Ekim 2010

Başvuru Yeri: Erciyes Üniversitesi Farabi Değişim Programı Koordinatörlüğü Rektörlük Binası 3.kat

Başvurular Üniversitemiz ile karşılıklı olarak Farabi Değişim Programı Protokolü imzalanmış olan üniversiteler ile yapılacaktır. Listede yer almayan bazı üniversitelerle protokol çalışmaları devam etmekte olup, protokoller imzalandıkça listeye eklenecektir. Protokol imzalanan üniversiteleri görmek için “anlaşmalarımız” linkini bakınız. Aynı linkte başvuru yapılacak bölümün olup olmadığını ve kaç kişilik kontenjan olduğunu inceleyiniz.

Öğrenci değişimi ile ilgili kısa bilgi için web sayfamızdaki “sık sorulanlar” linkini tıklayınız. Daha ayrıntılı bilgi için Farabi Yönetmeliğini okuyunuz.

Programdan yararlanmak isteyen öğrencilerin Üniversitemiz Farabi Kurum Koordinatörlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Bu başvurular karşı üniversiteye bildirilecek ve kabul edildiği takdirde işleme konulacaktır.

FARABİ ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMI İÇİN ÖN BAŞVURU KOŞULLARI

Öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim programında  ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması gereklidir.

  1. Ön Lisans ve Lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile Yüksek Lisans ve Doktora programları öğrencileri hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemleri ile esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan yararlanamazlar.

  2. Başvuru için Genel Akademik Not Ortalaması;  

  - Ön Lisans ve Lisans öğrencileri için 2,00 / 4,00.  

  - Yüksek Lisans veya Doktora öğrencileri için ise 2,5 / 4,00

ÖN BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

-      Aday Öğrenci Başvuru formu

-      Transkript / Not çizelgesi ve 2 fotograf

Farabi Öğrenci Değişim Programı İçin Başvurularının Değerlendirilmesi:

Erciyes Üniversitesi Farabi Kurum Koordinatörlüğü ön değerlendirmeyi Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen mevzuata göre yapacaktır. Ön değerlendirme sürecinin ilk aşamasında öğrenci başvuruları, uygunluk denetiminden geçirilecektir. Değerlendirme de ise öğrencilerin not ortalamaları dikkate alınacaktır. Her program kendi içinde not ortalamaları sıralanarak kontenjan doğrultusunda seçim yapılacaktır. Başvurular bittikten sonraki iki hafta içinde ön başvuruların kesin olmayan sonuçları açıklanacaktır. Ön başvuru sonucunda listede ismi olup da herhangi bir sebepten ötürü vazgeçenlerin Feragat Dilekçesi vermeleri gerekmektedir.

Listede isimleri ilan edilen öğrenciler, daha sonra Giden Öğrenci Linkinden "Öğrenim Protokolü" ve "Öğrenci Başvuru Formu"nudoldurarak, Koordinatörlüğümüze teslim etmeleri istenecektir. İlgili belgeler Koordinatörlüğümüze teslim edildikten sonra kontenjanlarda boş yer kalırsa, ismi listede ilan edilmiş olup Öğrenim Protokolünün vermeyen öğrenciler yerine,  daha önce başvuru yapıp da listede isimleri olmayanlar öğrenciler için ek kontenjan listesi yayınlanacaktır.

Koordinatörlüğümüze teslim edilen bu belgeler, Koordinatörlüğümüzce ilgili üniversitelere gönderilecektir. Programdan yararlanmayla ilgili kesin sonuçlar;Öğrenim protokolünün ilgili bölümce imzalanarak "kabul Belgesi”nin gelmesine bağlı olarak şekillenecektir. Web sitemizde sonuçlar duyurulacaktır.

Öğrencimiz, ilgili üniversite tarafından kabul edildikten sonra ve ilgili bölüme kayıt yaptırmadan önce,  Üniversitemiz ile öğrencilerimiz arasında imzalanan ve değişimin süresi, burs miktarı ve diğer ödemelere ilişkin bilgilerle öğrencinin yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda sorumlulukları gibi benzeri hususları ihtiva eden "Farabi Değişim Programı Öğrenci Yükümlülük Sözleşmesi"  imzalanacaktır.