GENEL BİLGİLER

research

Barınma

Üniversitenin bir kız diğeri erkek yurdu olmak üzere her biri 1500 öğrenci kapasiteli iki yurdu vardır. Odalarda iki ila altı arası değişen sayıda yatak mevcuttur.  Merkezi ısıtma ve sıcak su temini sağlanmaktadır. Öğle ve akşam yemekleri verilmektedir. Berber- Kuaför , internet cafe, çamaşırhane imkanları, kuru temizleme hizmetleri ve çalışma salonları  artı olarak sunulan hizmetlerdir. Diğer barınma alternatifleri arasında  özel yurtları, Talas da ve Şehir merkezinde bulunan kiralık dairleri sayabiliriz. Öğrenci nerede ikamet ederse etsin kampüse toplu taşıma araçlarıyla çok kolay bir şekilde ulaşımını sağlayabilir.

 

Beslenme

2500 öğrenci kapasiteli bir yemekhane Kayseri merkez kampusünde hizmet vermektedir. Menü diyetisyenler tarafından hazırlanmakta ve yemekler akademik yıl boyunca 11.00 ve 13.00 saatleri arası verilmektedir. Yemekler besleyici, sıcak ve lezzetlidir. Yemek masraflarının yarısı Öğrenci Sosyal Hizmetler fonu tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra öğrencilerin çay, kahve, meşrubat, yeme ve içme ihtiyaçlarını hijyenik ve sağlıklı bir şekilde   karşılayacak  kantinler, lokantalar ve pastaneler mevcuttur. 

 

Sağlık İmkanları

Mediko Sosyal Sağlık Merkezine baş vuran öğrencilere düşük bir ücret karşılığı tıbbi hizmet sağlanmaktadır. Lüzumu halinde söz konusu öğrenciler Gevher Nesibe hastanesine sevk edilmektedirler. 

Diş problemleri olan öğrenciler  Mediko Sosyal Sağlık Merkezi Diş Ünitesinde  tedavi edilmektedirler.Diş çekimi, diş dolgusu ve kanal tedavi merkezce uygulana hizmetler arasındadır. Ayrıca birçok tıbbi test de Mediko Sosyal Laboratuarında yapılmaktadır. Psikolojik  danışmanlık ve rehberlik hizmeti de bu merkezde verilmektedir. 

 

Güvenlik

Öğrencileri küçük kazalara karşı koruyan  sigortalama işlemi 2004-2005 akademik yılında  uygulamaya konulmuştur. Terapi ve uzun tedavi  gerektiren  yaralanmalara karşı sigortalanma öğrencinin küçük bir katkısıyla sağlanmaktadır. 

 

Maddi Destek

Gerçekten maddi desteğe ihtiyacı olan  ve almış olduğu derslerde başarısızlığı bulunmayan öğrencilerin burs almaya daha fazla hak kazanırlar. Kredi Yurtlar Kurumu, Türk Eğitim Vakfı, Erciyes Üniversitesi Vakfı, Fevzioglu  Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı burs veren belli başlı kurumlardır.  Öğrencilere kampus de  iş imkanları yaratmak çok yaygın olarak uygulanan maddi destek araçlarındandır. Her 15 öğrenciden biri part-time olarak bilgisayar laboratuarlarında, kütüphane ve kitaplıklarda çalışmaktadır. 

 

Öğrenci İşleri Bürosu

Öğrenci notlarını ve diğer kişisel bilgileri içeren veriler Öğrenci İşleri Bürosunca işlenir ve kayıtta tutulur. Sınav sonuçları Fakülte personeli tarafından merkezi sisteme gönderilir. Fakülte bünyesindeki bu ofis öğrencilerden gelecek taleplere göre ; öğrenci mezuniyet belgesi,  transkript, öğrenci belgesi, vs. evraklarını düzenler. 

 

Fiziki Altyapı

Dersler kapasiteleri 55 ila 100 öğrenci arası değişen toplam 19 derslikte yapılmaktadır. Bu sınıflardan üç’ü  ses ve görüntü düzeneği ile donatılmıştır. Mevcut Bilgisayar laboratuarında İnternet erişimi olan 32 bilgisayarda her öğrenciye bir bilgisayar düşecek şekilde ders yapılmaktadır. Sürekli zenginleştirilen ve şu an  yaklaşık 1200 kitap, dört süreli yayın ve on-line katalog servisi  hizmeti sunan bir kütüphane mevcuttur. Zemin katta yer alan  Kütüphane ve  okuma salonu öğrencilere sessiz ve rahat bir çalışma ortamı sunmaktadır. 

 

Staj

Fakültemiz programlarında yer alan Okul Deneyimi-I, Okul Deneyimi-II ve Öğretmenlik Uygulaması derslerinin uygulama kısımları Milli Eğitime bağlı İlk ve Ortaöğretim okullarında yapılmaktadır. 

 

Spor  Faaliyetleri

Öğrenciler kampüsde yapılan kapalı ve açık alan spor faaliyetlerinden yararlanabilirler. Süleyman Demirel kapalı spor salonu basketbol, voleybol, badminton ve hentbol gibi spor faaliyetlerine olanak sağlamaktadır. Öğrencilerin 80.Yıl Atatürk Kapalı Futbol Tesisine  giriş imkanları vardır. Ayrıca dört adet açık alan tenis kortu, dört adet açık alan basketbol kortu, iki adet kapalı voleybol kortu ve dört adet kapalı mini futbol sahası  mevcuttur.   Bunlara ek olarak kampus içerinde yer alan yarı olimpik yüzme havuzunu ve Kayseri’ye yaklaşık 25 km mesafede bulunan Erciyes Dağı Kış Sporları merkezini belirtmekte fayda vardır.

Her yıl Rektörlük kupası adı altında Spor şenlikleri düzenlenmektedir. Buna ilaveten  Fakülte takımları  yurt çapında düzenlenen ‘Üniversite Oyunları’ etkinliklerine katılmaktadırlar. Üniversiteyi temsil eden basketbol ve voleybol takımları resmi Türk liglerinde mücadele etmektedirler. 

 

Sosyal Aktiviteler

Kültürel ve sanatsal etkinlikleri teşvik üniversitenin en fazla öcelik verdiği konulardandır . Türk sanat müziği, türk halk müziği, senfoni resitalleri ve tiyatro çalışmaları gibi kültürel etkinlikler akademik yıl boyunca icra edilmektedir. Birçok canlı etkinliği  biraraya getiren Bahar Şenlikleri   geleneksel hale gelmiştir.

Şenlikler sırasında öğrenciler Türkiyenin önde gelen sanatcıları tarafından verilen konserlere gidebilir, konferans yada panellere katılabilir veya ulusal ve yerel işletmeler ve öğrenci kuruluşlarınca acılan standları ziyaret edebilirler.

Her yıl düzenlenen tiyatro şenlikleri boyunca çeşitli üniversitelerden gelen tiyatro toplulukları ve ünlü tiyatro kuruluşları üniversitemizi ziyaret eder ve oyunlarını sergilerler.

Her iki şenliliğin süresi bir hafta olup bütün Kayseri halkına açıktır. 

Öğrenciler kampüsde yapılan kapalı ve açık alan spor faaliyetlerinden yararlanabilirler. Süleyman Demirel kapalı spor salonu basketbol, voleybol, badminton ve hentbol gibi spor faaliyetlerine olanak sağlamaktadır. Öğrencilerin 80.Yıl Atatürk Kapalı Futbol Tesisine  giriş imkanları vardır. Ayrıca dört adet açık alan tenis kortu, dört adet açık alan basketbol kordu, iki adet kapalı voleybol kordu ve dört adet kapalı mini futbol sahası  mevcuttur.   Bunlara ek olarak kampus içerinde yer alan yarı olimpik yüzme havuzunu ve Kayseri’ye yaklaşık 25 km mesafede bulunan Erciyes Dağı Kış Sporları merkezini belirtmekte fayda vardır.

Her yıl Rektörlük kupası adı altında Spor şenlikleri düzenlenmektedir. Buna ilaveten  Fakülte takımları  yurt çapında düzenlenen ‘Üniversite Oyunları’  etkinliklerine katılmaktadırlar. Üniversiteyi temsil eden basketbol ve voleybol takımları resmi Türk liglerinde mücadele etmektedirler. 

 

Öğrencilerle Düzenli Görüşmeler

Uzun ve kısa vadede hedeflere ulaşmada   öğrencilerle düzenli görüşmenin gerekliliği daha önce belirtilmişti. Bu  ilkeyi fakültemiz her ayın son haftası Çarşamba günleri lisans programına devam eden öğrencilerle toplantı düzenleyerek başlatmış bulunmaktadır. Bu toplantılara Dekan ve dekan yardımcıları katılarak öğrencilerle görüş alış-verişinde bulunmaktadırlar.