Program :18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Programı
Tarih :18.3.2013
Saat :15:00
Yer :Eğitim Fakültesi Konferans Salonu
Düzenleyen:Türkçe Öğretmenliği Bölümü
Program Detayı
Yeni Sayfa 1

ERÜ Türkçe Öğretmenliği Bölümü, 2.sınıf 1. öğretim öğrencilerinin hazırlamış oldukları, 18 Mart Çanakkale şehitlerini anma programı...

Programa Elif Tunç ve Berat Sevinç'in sunuculuğuyla başlayıp ardından; ecdadın izinden yürürken İstiklal Marşı'mız ile anmaya başladık, istiklali kutladık.

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir...

Diyerekten Songül Şaki'nin "Ey Koca Çanakkale "şiiriyle başlayıp o enfes sesiyle yorumladığı "Yemen ve Eledim Eledim" türküleriyle programı devam ettirdi.

Ardından sahneye bir üstat çıktı ve Çanakkale'yi betimlediği yazısıyla izleyenleri duygulandıran Akife Kurt ecdada yakışır bir performansla izleyenlerden büyük alkış aldı.

İnletsin top sesleri yeri göğü ne çıkar?
Zaferle noktalandı bütün bu saldırılar.
Mehmetçikteki inanç, komutanında deha,
Süngüler zafer yazdı, kan ile yıldızlara!...

Diyerekten sözü alan Maşide Kabasakal arkadaşımız aldığı güzel tepkilerin ardından yerini; "Çanakkale ve Kınalı Aliler" adlı video gösterimine bıraktı...

Ardından  "Sebeb-i Hayatım" diyerekten sözü alan Kübra Tohumcu Çanakkale şehitlerinin yazdığı mektubu büyük bir duygu seliyle okuyarak salonun havasını bir anda değiştirdi. Ve yerini Alev Saz ve Ömer Turgutalp'e bıraktı.

 

Bu ikili mükemmel ötesi bir şiirle salondan harika tepki alarak bizi yeniden maziye âşık etti. Bu aşka devam etmek için yeniden Çanakkale dedik.

Bu tümsek, koparken büyük zelzele,
Son vatan parçası geçerken ele,
Mehmed'in düşmanı boğduğu sele,
Mübarek kanının kattığı yerdir!...

Dedik ve sözü Halil Doğanoğlu'na bıraktık...

 

Eeee Çanakkale'yi anma programı yapılır da Mehmet Akif' in "Çanakkale Şehitlerine" şiiri olmazsa olmaz dedik ve oldurmazı oldurmayı kendine vazife görmüş bir nesil olarak sözü Burhan Yıldırım'a bıraktık. Akif'ten okuduğu şiirle ortalığı kasıp kavurdu ve son noktayı koymak için sözü sunuculara bıraktı...

Sözü başlatan Elif Tunç, görevlileri kürsüye çağırırken; diğer sunucu Berat Sevinç katılanlara teşekkürlerini sunarak tüm katılanları Allah’a emanet ederek son noktayı ortaya koydu.

Yeni programlarda buluşmayı kendimize ant içerek ayrıldık. Bizimle yeni projelerde bulunmak isteyen arkadaşlar Berat Sevinç veya Burhan Yıldırım' a ulaşabilirler…