DUYURU DETAYI

2020-2021 Eğitim - Öğretim Yılı Güz Dönemi Online Vize - Final ve Seçmeli Ders Sınav Programı

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ

ONLINE SINAVLARA İLİŞKİN KURALLAR

1. Çevrimiçi sınavlar için http://sinav.erciyes.edu.tr (alternatif link: https://erciyes-sinav-lms.almscloud.net) adresinden sisteme giriş yapılacaktır. (clms.erciyes.edu.tr adresinden sınavlara giriş yapılamaz.)

2. Öğrencilerimiz Sisteme giriş için Kullanıcı Adı olarak 10 (on) haneli öğrenci numaralarını, Şifre olarak TC Kimlik Numaralarının ilk 6 (altı) hanesini kullanacaklardır.

Dikkat: Öğrencilerimizin, kendi girecekleri ilk çevrimiçi sınav tarihinden 24 saat öncesine kadar sisteme girişleri kısıtlanmıştır. Öğrenciler, ancak kendi girecekleri ilk çevrimiçi sınava 24 saat kala sisteme giriş yapabileceklerdir.

3. Her bir sınav için sınav süresi Fakülte web sayfalarında yayınlanan Sınav Programında yer almaktadır. Sınav Başlama saatinden itibaren en geç 5 (beş) dakika içinde sınav sistemine girmiş olmanız gerekmektedir, aksi takdirde daha fazla geciktiğiniz süre sınav sürenizden düşecektir.

4. Sınav başlatılmadan önce sınava ait kurallar, sınav uygulama ekranında öğrencilerimize sunulacak ve kendileri bu kuralları okuyup, onayladıktan sonra sınavlarını başlatabileceklerdir.

5. Sınavlarda önceki soruya geri dönülemeyecektir.

6. Sınavlarda her bir soruya cevap verilmek zorundadır. Soruyu boş bırakmak isteyen öğrenciler Boş Bırak seçeneğini işaretleyeceklerdir.

7. Sınav boyunca, bitime kalan süre ekranda gösterilecektir.

8. Öğrenciler, her bir dersin sınavına bir defa katılım hakkına sahiptir. Süresi içerisinde internet bağlantısı veya elektrik kesilmesi gibi problemlerden dolayı kopmalarda sisteme tekrar giriş hakkı mevcuttur. Bu durumda, sınav yeniden kaldığınız yerden başlayacak ancak ilave süre verilmeyecektir.

9. Sınav süresi bitiminde sistem otomatik olarak sınavı bitirecektir. Öğrencilerimiz sınav süresi bitmeden önce “Sınav Bitir” butonunu seçerek de sınavlarını bitirebilirler. Sınavını süre bitmeden bitiren öğrenciler tekrar sınava giremezler.

10. Sınavlarda hatalı olduğu düşünülen soru var ise, öğrencilerimiz bu soruya cevap verecekler ve sınav bitiminde dersi veren öğretim üyesi/elamanı ile iletişime geçeceklerdir. ERUZEM’in, sorulan soruların hatalı olup olmadığı konusunda karar verme yetkisi yoktur.

11. Çevrimiçi Sınavlarda öğrencilerimize Eruzem Destek Hattı üzerinden çevrimiçi teknik destek sağlanacaktır. Eruzem Destek Hattı’na http://eruzemdestek.erciyes.edu.tr adresinden erişilebilmektedir.

Önemli: Sınav esnasında zaman kaybetmemek için Eruzem Destek Hattı’na giriş yaparak Cep Telefonu ve E-posta adresinizi sınavlardan önce kaydetmeniz önerilmektedir.

12. Uzaktan eğitimle yapılan sınavlarda Üniversitemiz Ön Lisans-Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’nin 16. maddesinde yer alan sınavlara ilişkin genel esaslar geçerlidir. Sınavlarda kopyaya teşebbüs etmek, sınavlarda kopya çekmek veya çektirmek, sınavlarda tehditle kopya çekmek, kendi yerine başkasını sınava sokmak veya başkasının yerine sınava girmek gibi nedenlerle sınav düzenine uymayan öğrenciler hakkında Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nce işlem yapılır.

13. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) uyarınca öğretim elemanlarımızın hazırladığı sınavlar ve sorular, öğretim elemanlarımızın kişisel verisi olarak değerlendirilecektir. Bu sınav ve soruların depolanması, saklanması, başka platformlarda paylaşılması, cevapların dağıtılması gibi durumlarda KVKK ihlali yapan kişi/kişiler sorumludur. Bu ihlali yapan kişiler hakkında yasal işlemler yapılacaktır.


ERCİYES ÜNİVERSİTESİ
2020‐2021 GÜZ YARIYILI ÇEVRİMİÇİ SINAV PROGRAMI

EĞİTİM FAKÜLTESİ / SINIF ÖĞRETMENLİĞİ

DERS KODU VE ADI

SINIFI

DERS ÖĞRETİM ÜYESİ/ELAMANI

VİZE TARİH/SAAT/SÜRE

FİNAL
TARİH/SAAT/SÜRE

GK 107 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET MUTLU

02.12.2020  17:00 / 20 dk.

ÖDEVLENDİRME

MB 101 EĞİTİME GİRİŞ

1

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEYHAN EKİNCİ AYDIN

06.12.2020  17:00 / 20 dk.

17.01.2021  17:00 / 25 dk.

MB 102 EĞİTİM SOSYOLOJİSİ

1

PROF.DR. KASIM KARAMAN

13.12.2020  09:00 / 25 dk.

24.01.2021  09:00 / 25 dk.

SÖP 101 İLKOKULDA TEMEL MATEMATİK

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ ASENA AYVAZ CAN

ÖDEVLENDİRME

15.01.2021  17:30 / 30 dk.

GK 008 İNSAN İLIŞKILERI VE İLETIŞIM

2

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEYHAN EKİNCİ AYDIN

09.12.2020  17:30 / 20 dk.

20.01.2021  17:30 / 20 dk.

MB 015 KARŞILAŞTIRMALI EĞITIM

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ ASENA AYVAZ CAN

ÖDEVLENDİRME

12.01.2021  18:00 / 30 dk.

MB 202 TÜRK EĞİTİM TARİHİ

2

PROF.DR. REMZİ KILIÇ

01.12.2020  19:00 / 60 dk.

12.01.2021  19:00 / 60 dk.

MB 204 ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET MUTLU

ÖDEVLENDİRME

16.01.2021  17:30 / 20 dk.

MB 204 ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞET MUTLU

ÖDEVLENDİRME

16.01.2021  17:30 / 20 dk.

SÖP 215 SOSYOLOJİ

2

PROF.DR. KASIM KARAMAN

13.12.2020  09:00 / 25 dk.

24.01.2021  09:00 / 25 dk.

SÖP 303 MATEMATİK ÖĞRETİMİ I

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ ASENA AYVAZ CAN

ÖDEVLENDİRME

11.01.2021  20:00 / 30 dk.

SÖP 303 MATEMATİK ÖĞRETİMİ I

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ ASENA AYVAZ CAN

ÖDEVLENDİRME

11.01.2021  20:00 / 30 dk.

SÖP 306 DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETİMİ

3

PROF.DR. RAMAZAN ADIBELLİ

02.12.2020  18:00 / 20 dk.

13.01.2021  18:00 / 20 dk.

SÖP 405 TRAFİK VE İLKYARDIM

4

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEYHAN EKİNCİ AYDIN

05.12.2020  17:30 / 20 dk.

16.01.2021  17:30 / 25 dk.

SÖP 407 CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI

4

DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ZEKA

07.12.2020  17:00 / 20 dk.

18.01.2021  17:00 / 25 dk.

SÖP 409 ETKİLİ İLETİŞİM

4

DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAMİ KONCA

01.12.2020  17:30 / 20 dk.

ÖDEVLENDİRME

SÖP 417 EĞİTİM VE TOPLUMSAL YAŞAM

4

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEYHAN EKİNCİ AYDIN

ÖDEVLENDİRME

14.01.2021  17:30 / 25 dk.

SÖP 423 KARAR VERME BECERİLERİ

4

DR. ÖĞR. ÜYESİ ASENA AYVAZ CAN

ÖDEVLENDİRME

14.01.2021  18:30 / 30 dk.

EĞİTİM FAKÜLTESİ / İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

DERS KODU VE ADI

SINIFI

DERS ÖĞRETİM ÜYESİ/ELAMANI

VİZE TARİH/SAAT/SÜRE

FİNAL
TARİH/SAAT/SÜRE

GK 107 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İZZETTİN YILMAZER

02.12.2020  17:00 / 30 dk.

13.01.2021  17:00 / 30 dk.

MB 102 EĞİTİM SOSYOLOJİSİ

1

PROF.DR. KASIM KARAMAN

13.12.2020  09:00 / 25 dk.

24.01.2021  09:00 / 25 dk.

MÖP 103 ANALİZ 1

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BERNA BENLİ

08.12.2020  12:00 / 20 dk.

19.01.2021  12:00 / 20 dk.

MÖP 105 MATEMATİK TARİHİ

1

PROF.DR. CEMALETTİN IŞIK

ÖDEVLENDİRME

11.01.2021  18:00 / 25 dk.

GK 002 BESLENME VE SAĞLIK

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

ÖDEVLENDİRME

22.01.2021  09:00 / 30 dk.

MB 002 ÇOCUK PSİKOLOJİSİ

2

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DÜRDANE TOR

03.12.2020  18:30 / 30 dk.

14.01.2021  18:30 / 30 dk.

MB 008 EĞİTİMDE PROGRAM DIŞI ETKİNLİKLER

2

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DÜRDANE TOR

ÖDEVLENDİRME

18.01.2021  17:30 / 25 dk.

MB 203 ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

01.12.2020  09:00 / 25 dk.

12.01.2021  09:00 / 25 dk.

MÖP 207 ANALİZ III

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BERNA BENLİ

05.12.2020  12:00 / 20 dk.

16.01.2021  12:00 / 20 dk.

MB 302 EĞİTİMDE AHLAK VE ETİK

3

PROF.DR. REMZİ KILIÇ

16.12.2020  19:00 / 60 dk.

27.01.2021  19:00 / 60 dk.

MÖP 301 ANALİZ III

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BERNA BENLİ

05.12.2020  12:00 / 20 dk.

16.01.2021  12:00 / 20 dk.

MÖP 309 BİLİM TARİHİ

3

PROF.DR. REMZİ KILIÇ

14.12.2020  12:00 / 60 dk.

25.01.2021  12:00 / 60 dk.

MÖP 409 REHBERLİK

4

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEYHAN EKİNCİ AYDIN

03.12.2020  09:30 / 20 dk.

14.01.2021  09:30 / 30 dk.

EĞİTİM FAKÜLTESİ / TÜRKÇE ÖĞRETMENLİĞİ

DERS KODU VE ADI

SINIFI

DERS ÖĞRETİM ÜYESİ/ELAMANI

VİZE TARİH/SAAT/SÜRE

FİNAL
TARİH/SAAT/SÜRE

GK 107 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İZZETTİN YILMAZER

02.12.2020  17:00 / 30 dk.

13.01.2021  17:00 / 30 dk.

MB 101 EĞİTİME GİRİŞ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

06.12.2020  17:00 / 20 dk.

17.01.2021  17:00 / 20 dk.

TÖP 101 EDEBİYAT BİLGİ VE KURAMLARI 1

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ZEKA

30.11.2020  17:30 / 20 dk.

11.01.2021  17:30 / 25 dk.

GK 010 KÜLTÜR VE DIL

2

PROF.DR. KUDRET ALTUN

ÖDEVLENDİRME

14.01.2021  18:00 / 30 dk.

MB 006 EĞITIM TARIHI

2

PROF.DR. REMZİ KILIÇ

11.12.2020  19:00 / 60 dk.

22.01.2021  19:00 / 60 dk.

MB 201  ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İZZETTİN YILMAZER

05.12.2020  17:30 / 30 dk.

16.01.2021  17:30 / 30 dk.

TÖP 001 ANLAM BİLİMİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BAHAR

09.12.2020  19:00 / 40 dk.

20.01.2021  19:00 / 40 dk.

TÖP 201 ÇOCUK EDEBİYATI

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL AKSOY

ÖDEVLENDİRME

21.01.2021  17:30 / 30 dk.

TÖP 207 YENİ TÜRK EDEBİYATI I

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ZEKA

01.12.2020  13:00 / 20 dk.

12.01.2021  13:00 / 25 dk.

TÖP 209 TÜRK DİL BİLGİSİ III

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BAHAR

07.12.2020  19:00 / 40 dk.

18.01.2021  19:00 / 40 dk.

TÖP 211 ESKİ TÜRK EDEBİYATI I

2

PROF.DR. KUDRET ALTUN

13.12.2020  12:00 / 20 dk.

24.01.2021  12:00 / 30 dk.

MB 301 SINIF YÖNETİMİ

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN

04.12.2020  09:00 / 25 dk.

15.01.2021  09:00 / 25 dk.

MB 303 EĞİTİMDE AHLÂK VE ETİK

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN

16.12.2020  19:00 / 25 dk.

27.01.2021  19:00 / 25 dk.

TÖP 303 OKUMA EĞİTİMİ

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BAHAR

06.12.2020  19:00 / 40 dk.

17.01.2021  19:00 / 40 dk.

TÖP 305 DİL BİLİMİ

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ BAHAR

30.11.2020  20:00 / 40 dk.

11.01.2021  20:00 / 40 dk.

TÖP 305 ÇOCUK EDEBİYATI

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL AKSOY

ÖDEVLENDİRME

21.01.2021  17:30 / 30 dk.

TÖP 403 TÜRKÇE DERS KİTABI İNCELEMELERİ

4

DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ZEKA

03.12.2020  18:00 / 20 dk.

14.01.2021  18:00 / 25 dk.

TÖP 411 TÜRK TARİHİ VE KÜLTÜRÜ

4

PROF.DR. REMZİ KILIÇ

05.12.2020  19:00 / 60 dk.

16.01.2021  19:00 / 60 dk.

EĞİTİM FAKÜLTESİ / SOSYAL BİLGİLER ÖĞRETMENLİĞİ

DERS KODU VE ADI

SINIFI

DERS ÖĞRETİM ÜYESİ/ELAMANI

VİZE TARİH/SAAT/SÜRE

FİNAL
TARİH/SAAT/SÜRE

MB 101 EĞİTİME GİRİŞ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

06.12.2020  17:00 / 20 dk.

17.01.2021  17:00 / 20 dk.

MB 104 EĞİTİM PSİKOLOJİSİ

1

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DÜRDANE TOR

04.12.2020  16:00 / 30 dk.

15.01.2021  16:00 / 30 dk.

SBÖ 101 SOSYAL BİLGİLERİN TEMELLERİ

1

PROF.DR. ABDULLAH SAYDAM

ÖDEVLENDİRME

11.01.2021  20:00 / 25 dk.

GK 002 BESLENME VE SAĞLIK

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

ÖDEVLENDİRME

22.01.2021  09:00 / 30 dk.

MB 203 ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

01.12.2020  09:00 / 25 dk.

12.01.2021  09:00 / 25 dk.

SBO 205 İLK TÜRK‐İSLAM DEVLETLERİ TARİHİ

2

PROF.DR. CEVDET KIRPIK

ÖDEVLENDİRME

14.01.2021  18:00 / 25 dk.

SBO 207 ORTAÇAĞ TARİHİ

2

PROF.DR. CEVDET KIRPIK

ÖDEVLENDİRME

16.01.2021  17:30 / 25 dk.

GK 020 TÜRK DEVLET YÖNETİMİ VE TOPLUM HAYATI

3

PROF.DR. ABDULLAH SAYDAM

ÖDEVLENDİRME

17.01.2021  18:00 / 25 dk.

MB 301 TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ VE OKUL YÖNETİMİ

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN

08.12.2020  17:00 / 25 dk.

19.01.2021  17:00 / 25 dk.

MB 303 EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOPRAK

30.11.2020  18:00 / 30 dk.

11.01.2021  18:00 / 30 dk.

SBÖ 301 OSMANLI TARİHİ I

3

PROF.DR. CEVDET KIRPIK

ÖDEVLENDİRME

13.01.2021  17:30 / 25 dk.

SBÖ 303 YENİ VE YAKINÇAĞ TARİHİ

3

PROF.DR. CEVDET KIRPIK

ÖDEVLENDİRME

15.01.2021  17:30 / 25 dk.

SBÖ 401 TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİ I

4

PROF.DR. CEVDET KIRPIK

ÖDEVLENDİRME

16.01.2021  13:00 / 25 dk.

EĞİTİM FAKÜLTESİ / FEN BİLGİSİ ÖĞRETMENLİĞİ

DERS KODU VE ADI

SINIFI

DERS ÖĞRETİM ÜYESİ/ELAMANI

VİZE TARİH/SAAT/SÜRE

FİNAL
TARİH/SAAT/SÜRE

FBÖ 111 EĞİTİM BİLİMİNE GİRİŞ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

06.12.2020  17:00 / 20 dk.

17.01.2021  17:00 / 20 dk.

GK 107 BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İZZETTİN YILMAZER

02.12.2020  17:00 / 30 dk.

13.01.2021  17:00 / 30 dk.

MB 101 EĞİTİME GİRİŞ

1

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

06.12.2020  17:00 / 20 dk.

17.01.2021  17:00 / 20 dk.

FBÖ 006 İNSAN ANATOMİSİ VE FİZYOLOJİSİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

ÖDEVLENDİRME

13.01.2021  18:30 / 30 dk.

FBÖ 201 FEN ÖĞRENME VE ÖĞRETİM YAKLAŞIMLARI

2

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ ASLI SAYLAN KIRMIZIGÜL

ÖDEVLENDİRME

16.01.2021  17:00 / 20 dk.

FBÖ 203 BİYOLOJİ 2

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

07.12.2020  17:30 / 30 dk.

18.01.2021  17:30 / 30 dk.

GK 002 BESLENME VE SAĞLIK

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

ÖDEVLENDİRME

22.01.2021  09:00 / 30 dk.

GK 008 İNSAN İLİŞKİLERİ VE İLETİŞİM

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EZBERCİ ÇEVİK

ÖDEVLENDİRME

20.01.2021  17:30 / 25 dk.

MB 006 EĞİTİM TARİHİ

2

PROF.DR. REMZİ KILIÇ

11.12.2020  19:00 / 60 dk.

22.01.2021  19:00 / 60 dk.

MB 201 EĞİTİMDE ARAŞTIRMA  YÖNTEMLERİ

2

ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ DÜRDANE TOR

03.12.2020  18:00 / 25 dk.

14.01.2021  18:00 / 25 dk.

MB 203 ÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİ

2

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU

01.12.2020  09:00 / 25 dk.

12.01.2021  09:00 / 25 dk.

FBÖ 301 İNSAN ANATOMİSİ VE FİZYOLOJİSİ

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

ÖDEVLENDİRME

13.01.2021  18:30 / 30 dk.

MB 301 TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ VE OKUL YÖNETİMİ

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ OKSANA MANOLOVA YALÇIN

08.12.2020  17:00 / 25 dk.

19.01.2021  17:00 / 25 dk.

MB 303 EĞİTİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME

3

DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOPRAK

30.11.2020  18:00 / 30 dk.

11.01.2021  18:00 / 30 dk.

FBÖ 407 EĞİTİM VE TOPLUMSAL YAŞAM

4

ÖĞRETİM GÖREVLİSİ SEYHAN EKİNCİ AYDIN

ÖDEVLENDİRME

14.01.2021  17:30 / 25 dk.

FBÖ 415 BİLGİSAYAR DESTEKLİ FEN ÖĞRETİMİ

4

DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İZZETTİN YILMAZER

07.12.2020  18:00 / 25 dk.

18.01.2021  18:00 / 25 dk.

FBÖ 445 SAĞLIK BİLGİSİ VE İLKYARDIM

4

DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU

ÖDEVLENDİRME

16.01.2021  18:00 / 30 dk.

EĞİTİM FAKÜLTESİ / İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

DERS KODU VE ADI

SINIFI

DERS ÖĞRETİM ÜYESİ/ELAMANI